Nejdůležitější v životě každého člověka je zdraví
Během života se setkáváme se zdravotními problémy. Ať se to týká našich dětí, někoho z rodiny nebo nás samotných. Chemických přípravků, které nám mají pomáhat, je už takové množství, že to není normální.
Vzpomínaje si na rady našich babiček a maminek ohledně zdraví, tak si uvědomujeme, že tyto rady v sobě ukrývají velkou moudrost. Kupujeme si knihy a časopisy o bylinkách, zakládáme si i herbáře s poznámkami. Pokud věříte v sílu přírody, na vycházkách v přírodě si bylinky nasbíráte nebo si je vypěstujete u svého domu na své zahrádce, případně na balkónu. Váš domov může být nejenom plný zeleně, ale i plný zdraví.
Seznámíme vás s některými bylinkami. Známými i neznámými. V přírodě je možná míjíme, a ani nevíme, že nám mohou pomoci z mnoha zdravotních neduhů. Pokud nemáte možnost si bylinky nasbírat nebo vypěstovat, můžete si je koupit v lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou.
Bylinky, které si můžete sami vypěstovat a využívat je po celý rok, je velké množství. Například:
v Máta peprná (Mentha pipera) – listy sbíráme před květem po celé léto, poté i když podruhé dorůstá.
v Meduňka lékařská (Melissa officinalis) – sběr listů i celé natě sbíráme před pouze před květem.
v Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) – sbíráme samostatně květy i celé stonky s květy.
v Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) – sběr lístků po celý rok.
v Měsíčeklékařský (Calendula officinalis L)– sběr květů po celou od jara do podzimu, lodyhy jsou výborné hnojivo.
v Celer hlíznatý (Apium graveolens var. Rapaceum) – sběr listů a bulvy.
v Miřík celer (řapíkatý) – konzumují se celé řapíky
v Petržel (Petroselinum) – konzumuje se celá rostlina, nať a kořen
v Libeček lékařský (Levisticum officinale) – konzumuje se celá bylina: listy, plody a oddenky.
Některé rostliny (kořenové zeleniny) používáme i jako koření. Celery, petržel, mrkev a libeček – bez nich si nevíme představit naši českou kuchyň. A ani si neuvědomujeme, jak jsou pro naše zdraví důležité.
Libeček lékařský
· Listy libečku (čerstvé i sušené) dodají zeleninovým polévkám i masovým vývarům nezaměnitelnou chuť. Pokud pár lístků budete vařit s luštěninami, budou lépe stravitelné.
· Málokdo ví, že sušené i čerstvé kořeny libečku mají silné močopudné účinky. Využívají se při zánětech močových cest, dně, revmatismu, onemocnění ledvin nebo srdce, které se projevuje například otoky nohou.
· Čaj z libečku pomáhá rozpouštět močové a žlučové kameny a celkově posiluje organismus.
Libeček má detoxikační účinky, při kterých se může dostavit i mírné pocení, proto se nedoporučuje užívat při teplotách. Pokud je žena těhotná nebo kojí, nesmí libeček užívat.
Nic se nesmí přehánět. I libečkem se dá předávkovat. Je dobré se před podáváním poradit s lékařem nebo odborníkem, který se zaobírá léčitelstvím.