Quinoa: chilský poklad nejen pro bezlepkáře
Velký zdroj bílkovin, ale i komplexních sacharidů, vitamínů a minerálů. Takový je merlík chilský neboli quinoa. Tato pseudoobilovina je pro své nutriční hodnoty označovaná za super potravinu.
Neměla by tedy chybět v žádném zdravém nebo redukčním jídelníčku. Jako přirozeně bezlepkovou ji ocení i celiaci a lidé s intolerancí na pšenici. Je vhodná pro sportovce, vegetariány a vegany, protože obsahuje vyváženy poměr esenciálních aminokyselin.
S quinoou tedy v překladu matkou všech obilovin jakožto všestrannou potravinou počítá dokonce i NASA pro vesmírné lety s lidskou posádkou. Hodí se také pro pěstování ve vesmíru.
Základní příprava
Jedná se o malá zrnka v černé, červené a žluté variantě. Na českém trhu nejčastěji seženeme tu světlou. Typická je svou jemnou chutí s ořechovým tónem a lehkou hořkostí. Ta by neměla převažovat. Poznáme tak kvalitní merlík od méně kvalitního.
Na to, jak si na něm pochutnáme, má vliv také správná příprava. Po uvaření by se strukturou měla podobat rýži.
- Namočte quinou na 2 minuty do studené vody.
- Následně ji v sítku po dobu 30 sekund studenou vodou propláchněte.
- Vložte do hrnce a uvařte s vodou v poměru 2:1 – tedy 2 díly vody na 1 díl rýže.
- Při dosažení bodu varu přikryjte pokličkou, ztlumte plamen a nechte mírně probublávat. To je důležitý moment, díky tomu si uchová co největší množství živin.
- Pseudoobilovina je uvařená v momentu, kdy vsákne všechnu vodu (15-20 minut).
- Poklici nechejte ještě dalších 5 minut na místě.
A co dál
Nyní můžete použít quinou k další úpravě. Je výborná na sladko i slano. Hodí se do polévek, místo rýže nebo těstovin. Připravíte z ní rizoto a bezlepkáři nahradí kroupy v kubovi nebo kuskus a bulgur. Využijte ji jako přílohu k masu nebo dušené zelenině. Pokud máte chuť na sladké, připravte si z ní lahodnou kaši s ovocem, kakaem a javorovým sirupem.