Koulelo se koulelo
Jablíčko. Kulaté, šťavnaté, někdy nakyslé, zelené, červené, žluté. Jeden druh ovoce a kolik má odrůd, barev a chutí. Možná tolik, kolik se z něho dá vyrobit skvělých dobrot.
Snad žádné ovoce nemá tolik rozmanitých možností, jak si na něm pochutnat, jako právě jablko. Pokud ho chceme uchovat tak, aby neztratilo vitamíny a své specifické vlastnosti, můžeme použít ten nejstarší způsob konzervace.
o sušení neboli křížaly– ještě více se rozvine jablečná vůně, tělu prospěšné látky, jako jsou bílkoviny, vitamíny a minerály neopouštějí své stanoviště, a ještě k tomu je to zdravé a málo kalorické chroupání večer k televizi
o jablečná šťáva– pokud už nijak tepelně neupravujeme, jsou tu zachovány veškeré živiny, jako v čerstvém ovoci
– vitamíny
– přírodní cukr
– pektiny
– ovocné kyseliny
– vláknina
Získává se lisováním jablečné drtě.
o mošt – stoprocentní jablečná šťáva, která má v sobě kousky dužniny – je nefiltrovaná
o jablečný destilát – pokud chceme získat z jablek i něco ostřejšího, můžeme zkusit calvados. Necháme zkvasit jablečnou šťávu a pak z ní destilací získáme tento druh brandy.
Něco k pití a něco k jídlu
A abychom měli něco k zakousnutí třeba k snídani nebo pohoštění pro návštěvu, můžeme si upéct jablečný závin. Tento skvělý zákusek, zvaný štrůdl, pochází z Rakouska a má mnoho možností servírování. Můžete si ho dát
· teplý s vanilkovým krémem
· studený se zmrzlinou
· s kopcem sladké šlehačky
A nakonec mohou jablka působit i jako lék. Vlastně jako celá lékárna. Snižují krevní tlak, snižují hladinu cholesterolu, posilují imunitní systém, pomáhají v činnosti srdce, upravují krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva, posilují dásně a pektin poskytuje ochranu před poškozením ledvin. No, řekněte, nestojí za to dát si sem tam jablíčko?