Syndrom vyhoření – jak ho poznat?
Celkem běžně nás potkává únava či dočasná ztráta motivace, ale ještě to nemusí znamenat, že jde o vážnější záležitost. Pojďme se podívat na příznaky, které mohou znamenat větší problémy, kterým bychom měli věnovat pozornost.
1. Vyčerpání
Jasným znamením vyhoření je pocit vyčerpání, který trvá neustále. Vyčerpání je fyzické i psychické v různých kombinacích, protože psychika každého reaguje jinak. Je to pocit, který nejde rozehnat téměř ničím a myšlenky se nám neustále stáčí k nepříjemným věcem spojeným s prací či lidmi v ní.
2. Chybějící motivace
Tyto první dva body bývají velmi často pociťovány vcelku běžně v případech, kdy je toho v práci na nás moc. Pokud se pohybujete v pocitech z těchto prvních dvou bodů, určitě ještě není nic ztraceno a existují mechanismy, jak se takzvaně nahodit. Dost často je to vázáno na náročná pracovní období například uzávěrek apod.
3. Frustrace, cynismus a další negativní pocity
Tady už začíná jít do tuhého, protože nastupuje kompletní deziluze a pocit, že už nic nemá smysl. Nemůžete najít už jedinou věc, která by vás v práci těšila. Možná jste potkali kolegy, kteří neřeknou jedinou pozitivní věc, která by se práce týkala, jsou neustále v opozici a vše cynicky komentují. Tady už je namístě zamyslet se nad svým dosavadním fungováním.
4. Kognitivní problémy
Vyhoření a neustálý chronický stres mohou ovlivňovat vaši schopnost se koncentrovat. Když pociťujeme stres, máme tendenci se zaměřovat právě na ten jeden stresor a těžko se věnujeme jiným záležitostem. Řešení problémů či konání rozhodnutí je výrazně narušeno.
5. Zhoršení pracovního výkonu
Nejste si jisti, že se jedná o vyhoření? Potom si zkuste srovnat, jaký pracovní výkon jste mívali na začátku a jak jste na tom teď. Protože vyhoření nepřichází den ze dne, je dobré se podívat zpět a srovnávat. Ukáže vám to, zda se jedná jen o dočasný pokles výkonnosti anebo je tu závažnější sestup.