Hurá na Matějskou!
Už jste byli někdy na pouti? Asi zbytečná otázka. Alespoň já asi neznám nikoho, kdo by tuto událost neabsolvoval. Dříve se poutě konaly na každé vesnici a lidé si bez nich nedovedli představit svůj život.
Jen to vypadalo trochu jinak.
· Na vesnici nepřijely
– kolotoče
– střelnice
– houpačky
– stánky s různými pamlsky.
· Lidé se svátečně oblékli a vydali se na cestu do nějakého kostela, kde
– poděkovali za vše, co se jim toho roku povedlo.
– nebo mohli jít poprosit o něco, co se jim, až tak moc, nepovedlo.
– požádat, aby je, blížící se mor, tentokrát vynechal.
– důvody byly různé.
Stejně začala tradice naší nejznámější pouti, Matějské. První zmínka o procesí, které se ubíralo do kostela svatého Matěje v Dejvicích, je z roku 1595. Tehdy papež Klement VIII. vyhlásil odpustky pro každého, kdo tuto pouť absolvuje. Tím byla zahájena tradice, která, s menší pauzou v době pobělohorské, trvá až do dnešních dob.
S cyklonem do povětří
Dříve se, naše slavná Matějská pouť, konala v květnu, později se přesunula na únor. Jen si myslím, že by asi ti první poutníci docela zírali, jak se jejich bohulibá záležitost proměnila. Marně by se snažili v halasu zachytit slova nějaké nábožné písně. Ale třeba by se bavili s ostatními návštěvníky.
Co si tu může člověk vychutnat?
· Horskou dráhu Cyklon– jediná ocelová horská dráha v České republice. Jedete stejnou rychlostí jako moped, 46 kilometrů za hodinu. Ujedete vzdálenost čtyři sta čtyřicet metrů.
· Ruské kolo– měří třicet pět metrů.
· Autodrom– velké lákadlo, zejména pro děti.
Do Prahy se, v době konání pouti, sjíždějí návštěvníci i ze zahraničí. Některé atrakce jsou přístupné i mimo Matějskou pouť. Takže, jestli se nechcete mačkat, spolu s několika desítkami lidí, a jde Vám zejména o pobavení se, můžete přijet i v jiné roční období, třeba v létě.