Jakým způsobem je možné provádět finanční účetnictví
Finanční účetnictví je jednou ze základních věcí, kterou musí každá firma, ať už velká nebo malá, provádět. Musí v pravidelných intervalech dokládat, zda měla zisk či ztrátu a odvádět patřičné daně.
A právě k této evidenci slouží účetnictví. Dává přehled o stavu podniku a srovnáním mezi jednotlivými obdobími nám může říct, zda jsme dosáhli zisku či ztráty a jak moc je podnik úspěšný. Není proto divu, že majitelé se snaží najít takové řešení, které jim umožní dělat účetnictví na vysoké úrovni.
Zde však narážíme na otázku, jaký způsob by si měl podnikatel vybrat. Může jej buď spravovat sám, což bývá někdy praxe v malých rodinných firmičkách, najmout si účetní na plný úvazek, najímat účetní pouze v době uzávěrky a během roku vše dělat sám, nebo podklady pravidelně odnášet do některé z účetních firem.
Kterou možnost zvolit záleží na konkrétní situaci konkrétní firmy. Pro velkou nadnárodní korporaci bude jistě výhodnější zaměstnávat několik účetních, kteří stále zpracovávají došlé faktury a jiné podklady, zatímco u malé firmy se pro ně těžko najde během roku využití.
Pokud zvolíte možnost najmout účetní na plný úvazek, musíte se připravit na pár věcí. V první řadě bude samozřejmě potřebovat místo, kde může pracovat. Také je potřeba zajistit veškeré propriety, například počítač s připojením k internetu. Rovněž bude potřebovat dodávat veškeré potřebné podklady hned, jak přijdou. Jen tak bude moci dělat svou práci tak, jak to podnik požaduje.
Je však třeba si také uvědomit, že i účetní je člověk, je tedy nutné vyplácet mzdu a různé bonusy. Především v časech uzávěrky se připravte na to, že budete platit poměrně dost přesčasů. Dále je potřeba počítat s tím, že může onemocnět zrovna v době, kdy ji budete nejvíce potřebovat. Nemoc ani zranění si však nevybírají. Je tedy nutné mít pro případ potřeby připravenou alternativu.
Otázkou může být i to, koho najmout. Většina podniků požaduje praxi minimálně 2 roky. To je celkem pochopitelné, potřebují, aby účetní už měl nějakou zkušenost a věděl, co a jak. Čerstvý absolvent sice má spoustu teoretických znalostí, není však jisté, že je dokáže předat do praxe. Jedná se v podstatě o zajíce v pytli – nevíte, co dostanete.
Malé firmy, kterým se nevyplatí držet si vlastního účetního, si nechávají zpracovávat podklady od nezávislé firmy. Vyjde je to podstatně levněji a výsledek je stejný. Pro velké podniky se však toto řešení nehodí, neboť je tam příliš mnoho položek, které je nutné započítat, a nezávislá firma by to zkrátka nestihla včas.
Jak je vidět, účetnictví zkrátka není nic až tak jednoduchého. Je tedy nutné si předem vše dobře promyslet a vybrat si tu variantu, která se pro vás nejvíc hodí. Jen tak se vyhnete případným problémům a zmatkům.