Peníze platíme různě
Pokud vám daňové přiznání vyšlo tak, že musíte nějaké peníze zaplatit, musíte tak učinit za se do data třetího dubna. Buď osobně na příslušném finančním úřadě, bankovním převodem, nebo složenkou.
· Pozor na termíny
Zatímco u podání daňového přiznání je rozhodují datum podání, například na poště, v případě placení toto neplatí. Tady musí mít finanční úřad do třetího dubna (v případě prodloužené lhůty do třetího července) již peníze na svém účtu nebo složené na pokladně, případně vyplacené ze složenky. Proto pamatujte, že musíte dbát na dostatečný odstup placení tak, aby peníze stihly dorazit.
· Pár dní se nezblázní?
Jak se to vezme. Pokud podáte daňové přiznání do pěti pracovních dnů, po řádném datu podání, nic se neděje. (letos je to do desátého dubna) Pokud to ale bude ještě později, vystavujete se pak pokutě.Za každý den prodlení pak dělá úrok 14,05 procenta z výše daně za rok. Úrok z prodlení vám můžou vyměřit maximálně za pět let. Mohou vám ho ale odpustit, pokud ovšem nepřekročí u jedné daně za jedno zdaňovací období dvě stě korun.
Když ale zaplatíte daně nižší, respektive přiznáte nižší daň, pak vám ji finanční úřad doměří, a navíc, zaplatíte i penále, a to ve výši dvaceti procent doměřené daně. Samozřejmě vás čeká i úrok z prodlení, protože se tudíž bude brát, že nebylo daňové přiznání podáno v řádném termínu.
· Pokuty platit nechceme
Nejlepší je samozřejmě žádné pokuty neplatit a tím také ušetřit. Někdy se ale věci seběhnout tak, že to jinak prostě nejde. Každá větší firma má ale své účetní a ti jsou placeni za to, aby všechny termíny hlídali. To se vám nejspíš nestane že by se na něco důležitého, jako je daňové přiznání zapomnělo. Výše uveden rady jsou tedy spíše určeny pro menší podnikatele, kteří si daně připravují sami.
Ono je také otázkou, kolik se v dalším roce bude vlastně daňových přiznání odevzdávat, protože spousta podnikatelů kvůli elektronické evidenci tržeb své provozovny zavřela. Stateční zůstali, ještě statečnější své provozovny otevřeli.